Kezdőlap » Pszichológia » Dan Ariely, Jeff Kreisler: A (túl)költekezés pszichológiája
A hét melyik napján érdemes pénzt félretenni? Miért fizetünk többet ugyanazért a borért, ha érzékletes leírás társul hozzá? Megéri-e All Inclusive nászútra befizetni?
Bár a pénzről számokban, értékekben és mennyiségekben gondolkodunk, amikor arra kerül a sor, hogy használjuk is a pénzünket, sokkal inkább hallgatunk a szívünkre, mint az eszünkre. Az érzelmek meghatározó szerepet játszanak a pénzügyi viselkedésünk alakításában, és gyakran önmagunk legnagyobb ellenségeivé tesznek, amikor megpróbálunk spórolni, értéket teremteni vagy felelősen költekezni. Dan Ariely, a viselkedési közgazdaságtan és a pszichológia professzora Jeff Kreisler pénzügyi komikussal bemutatja, milyen tévhitek és pszichológiai erők irányítják a pénzről való gondolkodásunkat, és azt, miként tudjuk felülbírálni az ösztöneinket, hogy jobb pénzügyi döntéseket hozzunk.
A hétköznapi élet apró pillanatain (a fájdalommentes hitelkártyás költésektől a családi költségvetés csapdáin át a nyaralási költekezések csábításáig) mutatja be, hogyan ver át minket a saját fogyasztási szokásainkban való vak bizalom, és miért fizetünk erre többnyire rá. A kötet számtalan esettanulmányából és anekdotájából megtudhatjuk, miként dolgoznak ellenünk az érzelmeink, milyen illúziók rabjai vagyunk, és miként tudjuk legyőzni tudattalan félelmeinket, vágyainkat, hogy javítsunk a pénzügyi tudatosságunkon.
Az életünk fontos kérdéseit tárgyaló kötet egyszerre magával ragadó, probléma központú, praktikus, ugyanakkor szellemes és személyes is.
|
Tartalom: |
Bevezető
I. rész: MI A PÉNZ?
1. Ne fogadjunk rá! 2. Meghökkentő alternatívák 3. Érték(es) felvetés
II. rész: MIÉRT VÁLASZTUNK AZ ÉRTÉK MEGBECSLÉSÉRE ALKALMATLAN MÓDSZEREKET?
4. Elfelejtjük, hogy minden viszonylagos 5. Kategorizálunk 6. Kerüljük a fájdalmat 7. Bízunk magunkban 8. Túlértékeljük azt, ami a miénk 9. Számít a méltányosság és az erőfeszítés 10. Hiszünk a nyelv és a rituálék varázserejében 11. Túlértékeljük az elvárásainkat 12. Nem tudunk önuralmat gyakorolni 13. Túl nagy jelentőséget tulajdonítunk a pénznek
III. rész: ÉS MOST MI LESZ? ÉPÍTSÜNK A HIBÁS GONDOLKODÁSRA!
14. Költsünk ésszel! 15. Ingyentanács 16. Uralkodjunk magunkon! 17. Mi és ők, egymás ellen 18. Állj meg, és gondolkodj!
Köszönetnyilvánítás Jegyzetek A szerzőkről Név- és tárgymutató |