Kezdőlap » Pszichológia » Anders Ericcson, Robert Pool: Csúcsteljesítmény
Vajon a velünk született adottságaink döntik el, miben lehetünk tehetségesek? Valóban 10 ezer órát kell gyakorolnunk ahhoz, hogy szakértővé váljunk valamiben? Hogyan segíthetjük hozzá a gyerekeinket, hogy csúcsteljesítményt érjenek el?
Anders Ericsson egész pályafutása során sakkbajnokokat, hegedűvirtuózokat, élsportolókat és memóriaművészeket tanulmányozott. A Csúcsteljesítményben három évtized mítoszromboló kutatásait egyesíti hatékony tanulási stratégiává, amely alapvetően különbözik mindattól, amit hagyományosan gondolunk az új képességek megszerzéséről. Akár a munkahelyünkön szeretnénk kitűnni, akár sportolói vagy zenészi teljesítményünkön javítanánk, akár gyermekünk tanulmányi előmenetelében kívánunk segítséget nyújtani, Ericsson forradalmian új módszerei megmutatják, hogyan fejlődhetünk szinte bármilyen, számunkra fontos készség terén.
|
Vélemények a könyvről: |
„Ez a könyv valódi áttörést jelent, erőteljes, tudományos alapokon nyugvó írás, amelyből megtudhatjuk, hogyan lehetünk jobbak (sokkal jobbak) azokban a dolgokban, amelyek fontosak számunkra.”
Seth Godin a Vágj bele! és az Ikarosz tévedése című könyvek szerzője
„A legtöbb »fontos« könyv nem túl szórakoztató olvasmány. A legtöbb szórakoztató olvasmány pedig nem túl fontos. A Csúcsteljesítmény című kötettel azonban Ericssonnak (Robert Pool közreműködésével) sikerült a duplázás. Elvégre ki ne akarná megtanulni, hogyan lehet jobb az életben?”
Stephen J. Dubner az Agyament gondolkodás és a Mikor raboljunk bankot? című kötetek társszerzője
„Ericsson kutatásaival forradalmasította az emberi teljesítményről alkotott felfogásunkat. Felfedezte, hogy a legjobbakat nem a velük született tehetség választja el a többiektől, hanem egyszerűen a megfelelő edzés és gyakorlás. Ha mindenki megfogadná a könyvben található tanácsokat, a világ tényleg más hellyé válhatna.”
Joshua Foer az Einsteinnel a Holdra című könyv szerzője
|
Tartalom: |
Előszó Bevezetés: Az adottság
1. A célzott gyakorlás ereje 2. Az alkalmazkodóképesség kiaknázása 3. Mentális reprezentációk 4. Az aranyszabály 5. A tudatos gyakorlás elvei a munkában 6. A tudatos gyakorlás elvei a hétköznapokban 7. A kiválósághoz vezető út 8. De mi a helyzet a természet adta tehetséggel? 9. Hogyan tovább?
Köszönetnyilvánítás Jegyzetek Név- és tárgymutató
|
A szerzőkről: |
Anders Ericsson a kiválóság szakértője, Conradi Kiváló Tudós és a Floridai Állami Egyetem pszichológiaprofesszora. A kiemelkedő teljesítményt kutatja a zene, a sakk, az orvoslás és a sport területén.
Robert Pool a Science és a Nature magazin egykori munkatársa, írásai többek között a Discover és a Technology Review hasábjain jelentek meg. A Rice Egyetemen szerzett PhD fokozatot matematikából. |