Kezdőlap » Pszichológia » Adam Alter: Ellenállhatatlan - Hogyan okoz függőséget a technológia?
Percenként nézegetjük az e-mailjeinket? A lájkok, tweetek és Instagram-posztok bűvöletében élünk? A telefonunkkal kelünk és fekszünk? Órákat, akár napokat töltünk egy számítógépes játék előtt?
Ha a fenti kérdések közül akár csak egyre is igen a válasz, jó eséllyel mi is „viselkedési függők” vagyunk – vagy jó úton haladunk abba az irányba. A kényelmesnek és hasznosnak tűnő technológiai megoldások rendkívüli varázsa nem véletlen: mérnökök és kutatók hadai dolgoznak azon, hogy az emberi természet sajátosságait kihasználva a lehető legaddiktívabb felhasználói élményt tervezzék meg, legyen szó számítógépes vagy telefonos játékról, közösségi oldalról vagy okoseszközről.
Ez a hiánypótló könyv a viselkedési szenvedélybetegségek, a modern digitális világ sötét oldalának szakértő elemzése, valamint annak vizsgálata, hogyan szabhatunk gátat a folyamatnak, és vehetjük kézbe ismét az irányítást – saját magunk és gyermekeink jólléte érdekében.
|
Tartalom: |
Bevezetés: Soha ne lődd azt az anyagot, amit árulsz!
I. rész: Mi a viselkedési függőség, és honnan ered?
1. A viselkedési függőség kialakulása 2. A mindannyiunkban ott lapuló függő 3. A viselkedési függőség biológiai háttere
II. rész: A viselkedési függőség receptje, avagy hogyan építsünk fel függőséget okozó élményt?
4. Célok 5. Visszajelzés 6. Haladás 7. Fokozódó nehézség 8. Lezáratlan helyzetek 9. Társas interakció
III. rész: A viselkedési függőség jövője – és néhány megoldás
10. A függőség kialakulásának megakadályozása 11. Szokások és környezet 12. Játékosítás
Utószó Köszönetnyilvánítás Jegyzetek Név- és tárgymutató
|
A szerzőről: |
Adam Alter a New York-i Egyetem pszichológia- és marketingprofesszora, a Kijózanító rózsaszín ‒ és más, gondolatainkat, érzéseinket és viselkedésünket befolyásoló, rejtett tényezők című bestseller szerzője. Tudományos kutatása fókuszában az ítéletalkotás, a döntéshozatal és a szociálpszichológia áll, de vizsgálja környezetünk időnként meglepő hatásait az emberi észlelésre és viselkedésre is.
Eredményei és cikkei tudományos folyóiratokban, tévéműsorokban és olyan kiadványokban jelennek meg rendszeresen, mint a The New York Times, a Washington Post, a The New Yorker, a WIRED, a The Huffington Post és a Popular Science. |