Kezdőlap » Vezetés, csapatépítés » Simon Sinek: A jó vezetők esznek utolsónak
Képzeljünk el, hogy reggel mindenki lelkesen indul dolgozni, tudja, hogy megbíznak benne, és értékelik a munkáját, este pedig jó érzésekkel tér haza! Az igazán sikeres vállalatok és más szervezetek máris így működnek – kiváló vezetőik olyan környezetet teremtenek, amelyben az emberek jól érzik magukat, szívesen dolgoznak együtt és figyelemre méltó eredményeket érnek el.
Simon Sinek vezetési tanácsadó magával ragadó – a hadseregtől a gyártósorig, a kormányzati intézményektől a befektetési bankokig számos területről vett – igaz történetekkel illusztrálja, hogy vezetőnek lenni elsősorban azt jelenti, hogy gondoskodnunk kell azokról, akiket ránk bíztak. Azokat a vezetőket, akik hajlandók utolsónak enni, a beosztottaik a legfontosabb pillanatokban végtelen hűséggel jutalmazzák, és mident beleadnak a közös célok megvalósítása és a cég előrehaladása érdekében.
Sinek a tengerészgyalogosoknál megfigyelte, hogy a titok egyszerű: az újoncok kaptak először enni, rangidős tisztjeik pedig a sor végére maradtak. Ami a kantinban szimbolikus, a csatamezőn halálosan komoly: az igazán jó vezetők feláldozzák a kényelmüket – sőt, esetenként az életüket – a gondjukra bízott emberekért. Ez az elv a legkorábbi vadászó-gyűjtögető törzsek kora óta érvényben van. Nem menedzsmentelmélet, hanem biológia. Agyunk és testünk az élelem-, menedék-, társszerzésre és főként a biztonság megteremtésére kondicionálódott. Mindig is veszedelmes világban éltünk, ragadozók és ellenségek fenyegetésében. Csak akkor éltünk jól, ha biztonságban érezhettük magunkat a mieink között.
A biológiánk az elmúlt 50 ezer évben nem változott, de a környezetünk annál inkább. Manapság a munkahelyeken jobbára a cinizmus, a paranoia és az önzés légköre uralkodik. A legjobban működő szervezetek azonban megteremtik a bizalom és az együttműködés kifejlődésének lehetőségét: vezetőik – Sinek szavaival – felépítik a Biztonság Körét, a védővonalat a csapat és a külső kihívások között.
Ahol nincs Biztonság Köre, ott felüti a fejét az irodai áskálódás és titkolózás, elszabadul az önzés. Ezt pedig az egész vállalat megsínyli.
Ahogy a Kezdj a miérttel! című könyvében is tette, Sinek magával ragadó, igaz történetekkel illusztrálja elképzeléseit, példák széles tárházával a hadseregtől a gyártósorig, a kormánytól a befektetési bankokig. A biológia egyértelmű: azokat a vezetőket, akik hajlandók utoljára enni, a beosztottjaik a legfontosabb pillanatokban végtelen hűséggel jutalmazzák, mindent megtesznek álmaik valóra váltása és a cég haladása érdekében. Hihetetlen, mennyire működik. Ennek köszönhetően stabil, alkalmazkodó és magabiztos csapatokkal dolgozhatunk, ahol mindenki érzi az odatartozást, és ahol minden energiát a nagy lehetőségek megragadására fordítanak.
|
Tartalom: |
Előszó
AZ ERŐ
I. RÉSZ: KELL A BIZTONSÁGÉRZET
1. fejezet: Védelem a magasból 2. fejezet: A beosztott is ember 3. fejezet: Odatartozás 4. fejezet: Igen, de…
II. RÉSZ: HATALMAS ERŐK
5. fejezet: Amikor megelégeljük 6. fejezet: E. D. SZ. O. 7. fejezet: A nagy K 8. fejezet: Miért vannak vezetőink?
III. RÉSZ: VALÓSÁG
9. fejezet: Bátorság a helyes úthoz 10. fejezet: Hómobil a sivatagban
A VÁLASZTOTT ÚT
IV. RÉSZ: HOGYAN JUTOTTUNK IDE?
11. fejezet: A kudarc előtti fellendülés 12. fejezet: A felnőtt babyboom-nemzedék
V. RÉSZ: AZ ABSZTRAKT KIHÍVÁS
13. fejezet: A gyilkos absztrakció 14. fejezet: A modern absztrakció 15. fejezet: Az absztrakció kezelése 16. fejezet: Kiegyensúlyozatlanság
KIHÍVÁSOK ÉS KÍSÉRTÉS
VI. RÉSZ: A DESTRUKTÍV BŐSÉG
17. fejezet: 1. vezetői lecke: Amilyen a kultúra, olyan a cég 18. fejezet: 2. vezetői lecke: Amilyen a vezető, olyan a szervezeti kultúra 19. fejezet: 3. vezetői lecke: Fontos a tisztesség 20. fejezet: 4. vezetői lecke: A barátok számítanak 21. fejezet: 5. vezetői lecke: Az embereket vezessük, ne a számokat!
AZ ŐSKÁOSZ
VII. RÉSZ: FÜGGŐK TÁRSADALMA
22. fejezet: Minden problémánk oka mi magunk vagyunk 23. fejezet: Bármi áron 24. fejezet: Az elvont nemzedék – A legnegyobb vesztesek
VIII. RÉSZ: VEZETŐVÉ VÁLNI
25. fejezet: A tizenkettedik lépés 26. fejezet: Közös küzdelem 27. fejezet: Több vezetőre van szükség
FÜGGELÉK Gyakorlati útmutató a millenniumi nemzedék vezetéséhez Köszönetnyilvánítás Felhasznált irodalom Jegyzetek Név- és tárgymutató |