Kezdőlap » Ismeretterjesztő » George A. Akerlof, Robert J. Shiller: Balekhalászat
Miért veszünk olyan dolgokat, amelyekre valójában semmi szükségünk?
Miért dőlünk be a hirdetéseknek, a brókereknek és a politikai kampányoknak?
Miért fizetünk több borravalót hitelkártyával, mint készpénzben?
George Akerlof és Robert Shiller Nobel-díjas közgazdászok radikálisan új magyarázatot adnak irracionális viselkedésünkre. Szembeszállnak a közgazdaságtan megkérdőjelezhetetlennek gondolt „láthatatlan kéz” alaptételével, amely szerint a piacgazdaság mindig hatékony termelésre ösztönöz, és növeli a jólétet. Az állítják, a piacok nemcsak jótékonyak, hanem kártékonyak is: a bőség mellett állandóan újratermelik a manipulációt és az átverést is. Ahogyan a számítógépünkön az adathalászok törvénytelenül, a piacgazdaságban a balekhalászok törvényesen használják ki gyengeségeinket és tudatlanságunkat mindaddig, amíg ebből hasznot húzhatnak.
A szerzők hétköznapi példák segítségével, szórakoztató formában fejtik ki a piacgazdaság eddig feltáratlan kettős természetét, valamint bemutatják, hogyan lehet kivédeni a mindent átható trükközést , és erősíteni a társadalom ellenálló képességét.
|
Vélemények a könyvről: |
„Szeretnénk, ha a Balekhalászatot nagyon komoly könyvnek tekintenék, de annak is örülnénk, ha jókat mulatnának rajta. Reméljük, sokan élvezni fogják a történeteinket, felismeréseinket, valamint következtetéseinket, és nem csak a könyv „Mondanivalójáról” – nagy M-mel(!) – szóló, amúgy helyénvaló, méltatásokat olvassák el!”
George Akerlof és Robert Shiller
„A Balekhalászat messze túllép a viselkedési közgazdaságtan megállapításain. Sokkal általánosabb és kritikusabb képet fest arról, miért okoz súlyos problémákat a szabadpiac és a verseny. […] Akerlof és Shiller intellektuális renegát. […] Meggyőzően érvelnek amellett, hogy a balekhalászat a »láthatatlan kéz« ösztönzésére, és nem annak ellenére történik.”
Cass Sunstein New York Review of Books
„A Balekhalászat radikális gondolatai elképesztően fontosak.”
Fortune
„Melegen ajánlom ezt a könyvet még azoknak is, akik esetleg nem osztják a szerzők nézeteit. Az esettanulmányok megvilágító erejűek, a szabad piac működéséről szóló következtetések pedig forradalmian újak.”
John Reeves The Motley Fool, USA Today
„A reklámipari, egészségügyi és pénzügyi példákból nemcsak a racionális gondolkodás vakfoltjait, hanem a manipuláció elleni védekezés eszköztárát is megismerhetjük.”
Scientific American Mind
„Égetően szükség volt már egy olyan könyvre, amely szkeptikus a közgazdaságtannal szemben, és felhívja a figyelmet a pénzügyi tudatosság fontosságára.” Nature
|
Tartalom: |
Előszó Bevezetés: A balekhalászati egyensúly lényege
I. KIFIZETETLEN SZÁMLÁK ÉS PÉNZÜGYI ÖSSZEOMLÁS
1. Kísértések úton-útfélen 2. Hírnévkiaknázás és a pénzügyi válság
II. BALEKHALÁSZAT KÜLÖNFÉLE HELYZETEKBEN
3. A marketingesek rájöttek, hogyan találhatják el a gyenge pontjainkat 4. Lehúzások az autó-, az ingatlan- és a hitelkártyapiacon 5. Balekhalászat a politikában 6. Élelmisztárok és gyógysztárok 7. Innováció: A Jó, a Rossz és a Csúf 8. A dohányzás és az alkoholfogyasztás 9. A profitáló csőd 10. Michael Milken bóvlikötvényekkel fogott balekokat 11. Az ellenállás és hősei
III. KÖVETKEZTETÉSEK ÉS UTÓSZÓ
Következtetések: Az amerikai új történet és következményei Utószó: A balekhalászati egyensúly jelentősége Köszönetnyilvánítás Jegyzetek Felhasznált irodalom Név- és tárgymutató
|
A szerzőkről: |
George A. Akerlof, a Georgetowni Egyetem professzora, 2001-ben közgazdasági Nobel-díjat kapott.
Robert J. Shiller a közgazdaságtan Sterling professzora a Yale Egyetemen, a 2013-as közgazdasági Nobel-díj kitüntetettje. Tőzsdemámor (Irrational Exuberance) című könyve a The New York Times bestsellerlistájára került.
Korábbi közös munkájuk: Animal spirits − Avagy a lelki tényezők szerepe a gazdaságban és a globális kapitalizmusban (Animal Spirits: How Human Psychology Drives the Economy, and Why It Matters for Global Capitalism). |