Előszó Miért vonultak az egyiptomiak a Tahrir térre, hogy megdöntsék Hoszni Mubarak uralmát? Hogyan érthetjük meg ezen keresztül könnyebben a jólét és a szegénység mögött húzódó okokat?
1. Olyan közeli, mégis olyan más Az arizonai és a sonorai Nogalesben ugyanolyan emberek élnek, ugyanolyan a kultúra, és ugyanolyanok a földrajzi adottságok. Mi okozza, hogy az egyik gazdag, a másik pedig szegény?
2. Téves elméletek A szegény országok nem a földrajzi vagy kulturális sajátosságaik miatt szegények, és nem is azért, mert vezetőik nem tudják, milyen politikával biztosíthatnák polgáraik jólétét.
3. A jólét és a szegénység megteremtése A jólét és a szegénység az intézmények alkotta ösztönzők függvénye, azt pedig, hogy egy országnak milyen intézményei vannak, a politika határozza meg.
4. Apró különbségek és kritikus fordulatok - a történelem súlya Hogyan alakítják a politikai konfliktusok az intézményrendszert, és hogyan formálja a múlt a jelent?
5. „Láttam a jövőt, és működik!” - Növekedés kizsákmányoló intézményrendszerben Mi az, ami közös Sztálinban, Shyaam királyban, a neolitikus forradalomban és a maja városállamokban, és mindez hogyan magyarázza, hogy Kína jelenlegi gazdasági növekedése nem tarthat a végtelenségig?
6. Eltávolodás Hogyan alakulnak át idővel az intézmények, amelyek gyakran lassan, de biztosan eltávolodnak egymástól?
7. Fordulópont Hogyan változtatta meg Anglia intézményrendszerét az 1688-as politikai forradalom, és hogyan vezetett el az ipari forradalomhoz?
8. Csak ne nálunk! - A fejlődés korlátai Miért voltak a politikai hatalmasságok - számos országban - ellenségei az ipari forradalomnak?
9. Visszafordított fejlődés Hogyan szegényedtek el hatalmas területek az európai gyarmatosítás következtében?
10. Terjedő jólét Mivel magyarázható, hogy a Föld egyes részein nem a brit utat járva teremtettek jólétet?
11. Kedvező körforgás A jólétet ösztönző intézmények olyan, pozitív visszacsatolási láncokat hoznak létre, amelyek megakadályozzák, hogy az elit aláássa azokat.
12. Ördögi kör A szegénységet teremtő intézmények negatív visszacsatolási láncokat generálnak, és hosszú időn át fennmaradnak.
13. Miért buknak el nemzetek napjainkban? Az ok: az intézményrendszer, az intézményrendszer és ismét csak az intézményrendszer.
14. Kitörési pont Hogyan tudtak az egyes országok az intézményrendszer átalakításával kitörni a megszokott gazdasági kerékvágásból?
15. A szegénység és a jólét értelmezése Máshogy is alakulhatott volna a történelem, és ha ezt tudjuk, megértjük, miért bukott el mindeddig a szegénység legyőzésére tett kísérletek túlnyomó többsége.
Köszönetnyilvánítás Irodalomjegyzék és források Felhasznált irodalom Név- és tárgymutató
|