Kezdőlap » Személyiségfejlesztés » Edward de Bono: GONDOLKOZZ! …mielőtt túl késő
Edward de Bono új könyvének címében megfogalmazott figyelmeztetése így hangzik: „Gondolkozz - mielőtt túl késő!” A könyv a „még gondolkodó emberek” egyre fogyatkozó rétege által hosszú ideje aggodalommal figyelt problémát tárja fel teljes körében: azt, hogy az információ és a szellemiek terén késztermékeket - sőt másodpercek alatt on-line elérhető késztermékeket - kínáló világunkban az eredeti és élénk problémamegoldó gyakorlatias gondolkodás veszélyesen elsatnyult.
Az emberiség de Bono szerint azért nem bír a globális problémák megoldásával, mert az emberi gondolkodás maga is a megoldandó globális problémák közé tartozik. Más megfogalmazásban: a megoldandó problémák gyökere a gondolkodásunkban keresendő.
A szerző metaforájával élve, a mai ember úgy jár el a gondolkodásban, mintha az autóját vezetve a mozgásba lendíthető négy kerék közül csupán egyetlenegyet használna. Ez az egy „agykerék” a hagyományos, konvencionális gondolkodás, ami bőven elegendő ugyan mindazokhoz a tevékenységekhez, amiket a ma embere rendszeresen végez, és amelyek leginkább a Google-on való kereséshez hasonlíthatók - de semmiképp nem elegendő a valódi problémamegoldáshoz.
De Bono professzor ezzel a könyvével is gyakorlati segítséget kíván nyújtani a konstruktív és újító jellegű gyakorlatias gondolkodás elsajátításában, amiről itt is ugyanazt vallja, mint eddigi műveiben, - ötletalkotó gondolkodásunk jó technikákkal edzésben tartva éppúgy kondícióba hozható, mint bármelyik izmunk.
|
Tartalom: |
A Szerző mentegetőzése
Kreativitás
Epilógus
|
A szerzőről: |
Edward de Bono szaktekintély a kreatív gondolkodás, valamint a gondolkodás mint képesség fejlesztésének területén. Több ezren írnak számítógép-programokat, Edward de Bono azonban az emberi elme számára ír programokat. Az emberi elme, mint önszerveződő információs rendszer működésének megértéséből létrehozta a laterális gondolkodás módszeres, kreatív eszközeit. Ő alkotta meg a párhuzamos gondolkodás gyakorlatát és írta a Six Thinking Hats (A gondolkodás hat kalapja) című könyvet. Az észlelésen alapuló (perceptuális) gondolkodásban alkalmazott eszközeit (CoRT, DATT) az oktatásban és az üzleti életben széles körűen alkalmazzák.
Edward de Bono gondolkodás-iskola módszereit vezető világcégek alkalmazták, többek között az IBM, a Microsoft, a Prudential, a British Telecom (Egyesült Királyság), az NTT (Japán), a Nokia (Finnország) és a Siemens (Németország). Az ausztrál krikett válogatott is a segítségét kérte, hogy minden idők legsikeresebb krikett csapata lehessen. Dél-Afrikai tudósok egy csoportja Dr. De Bono-t beválasztotta a közé a 250 ember közé, akik a történelem folyamán a legnagyobb hatással voltak az emberiségre. Egy vezető ausztrál üzleti lap a legnagyobb kortárs látnokok közé sorolta. Az Accenture, egyik igen jelentős tanácsadócég az 50 legbefolyásosabb üzleti gondolkodó egyikének tekinti. Edward de Bono módszerei egyszerűek, de hatásosak. Egyik módszerének alkalmazása egy acélgyártó cégnek egyetlen délután alatt 21000 ötletet eredményezett. Tanított gondolkodást Nobel-díjasoknak és Down-kóros gyerekeknek. |