Kezdőlap » Menedzsment, üzlet » Michael Blastland, Andrew Dilnot: Tigris, ami nincs
Bársonyos, barnás-sárga csíkokat látunk, és máris menekülőre fogjuk, pedig amit látunk, nem is tigris, csak ártalmatlan, gyümölcsevő tigrislepke. Gyakran előfordul, hogy a számok, a statisztikák is pontosan ilyen megtévesztők. Rögtön elhisszük valamennyit, pedig egyáltalán nem biztos, hogy tényleg a valóságot tükrözik.
Ez a könyv feltárja a statisztikákban szereplő számok hátterét, és bizony sokszor kiderül: a számok nem mindig azt mutatják, amit első pillanatban gondolnánk - vagyis nincs is tigris a láthatáron.
A közéleti kommunikációban egyre inkább a számok vették át a hatalmat. Ezzel a hatalommal azonban gyakran visszaélnek, és ilyenkor a számok nagyon félrevezetők lehetnek.
Hogyan kell helyesen értelmezni a számokat?
A Tigris, ami nincs című könyvben élményszerűen tárulnak elénk olyan élethelyzetek, amikor a "puszta" számok tartalommal telnek meg és válnak statisztikai adatokká. Az adatok pedig segítenek megismerni környezetünket és racionális döntéseket hozni. Élvezetes olvasmány mindazoknak, akik szeretik a számokat, és azoknak is, akik esetleg kevésbé vonzódnak hozzájuk, mert szinte észrevétlenül avatódnak be a számok titkába. Kötelező olvasmány minden újságírónak, gazdasági szakembernek és politikusnak, hogy egy bölcsebben irányított világban élhessünk.
|
Tartalom: |
Előszó a magyar kiadáshoz
1. Bevezetés 2. Méret: gondolkodjunk emberi léptékben! 3. Számolás: kemény gyémántok - puhára főtt borsószemek 4. Véletlen: tigris, ami nincs 5. Átlagok: a fehér szivárvány 6. Célok: az elefánt és a trükközés 7. Kockázat: gondolkodjunk megint emberi léptékben! 8. Mintavétel: puszta kézzel halat fogni 9. Adatok: az ismeretlenek megismerése 10. Megdöbbentő számok: kakukktojás a fészekben 11. Összehasonlítás: figyeljünk a különbségekre! 12. Összefüggések: vegyük a fáradtságot és gondolkodjunk!
Köszönetnyilvánítás |