Kezdőlap » Menedzsment, üzlet » Tim Harford: Az élet rejtett logikája
"Veregesd meg a vállad, hiszen nem is vagy olyan őrült, mint ahogy állítják. És most már itt egy könyv, ami ezt be is bizonyítja."
Az élet gyakran látszólag teljesen irreális helyzeteket teremt, amiket nem akarunk megérteni, pedig több a logika mögöttük, mint gondolnánk.
Miért terjed a tinédzserek között az orális szex? Miért van az, hogy egyes városrészek elszegényednek, és megállíthatatlanul terjed az erőszak? Miért örökzöld téma a rasszizmus? Miért van túlfizetve a főnököd?
Amikor a prostituált beleegyezik a védekezés nélküli szexbe, amikor a fiatalkorú bűnelkövető belekeveredik egy rablásba, vagy a leszokott dohányos rágyújt egy újabb szál cigarettára, úgy látszik, még véletlenül sem beszélhetünk racionális viselkedésről. Hiszen a józan ész szerint egyiknek sincs túl sok értelme.
Vagy mégis?
Tim Harford szerint van. Történetei elkalauzolnak bennünket Las Vegas kaszinóitól a londoni Sohóban rendezett rapid-randiig, miközben megosztja velünk a közgazdászok új nemzedékének gondolatait. Tagadhatatlanul ésszerű érvei végül meggyőznek bennünket arról, hogy valójában mindannyian - beleértve azokat is, akik látszólag irracionális tetteket követnek el - meglepően logikusan gondolkodó lények vagyunk. A könyv olvasása közben rádöbbenhetünk, hogy még azok is közgazdasági logika szerint gondolkodnak, akikről a legkevésbé hittük volna - a rasszisták, a drogosok, a forradalmárok, sőt a patkányok is. Mindig számításba veszik a jövőbeni előnyöket és hátrányokat, még ha ennek nincsenek is mindig tudtában.
|
Tartalom: |
Bevezetés
1. Bevezetés az élet rejtett logikájába
Köszönetnyilvánítás
|
A szerzőről: |
Tim Harford a Financial Times újságírója, The Undercover Economist címmel a Financial Times és a Slate hasábjain publikált sorozatában a hétköznapi dolgok mögött rejlő közgazdasági törvényszerűségeket igyekszik feltárni. Ugyanezzel a címmel könyvet is megjelentetett (magyarul: A leleplezett gazdaság). Dear Economist néven blogot vezet, amelyben rendkívüli éleslátással és ironikus humorral fűszerezve elemzi az olvasók személyes problémáit a legújabb közgazdasági trendek szempontjait figyelembe véve. Korábban Trust me, I’m an Economist címmel vezetett műsort a BBC televízión, jelenleg pedig a BBC rádió More or Less adásának házigazdája. Írásai rendszeresen feltűnnek a Marketplace, az Esquire, a Forbes és a New York magazinban, rendszeres közreműködője a BBC World Service-nek. 2006-ban Bastiat-díjat nyert kiváló közgazdasági újságírói tevékenységéért. |